zub-skladba

Endodoncie je jednou ze specializací zubního lékařství – zabývá se zubní dření a tkáněmi zubních kořenů.

Stavba zubu

Zub se dělí na korunku, krček a kořen (obr.3). Na povrchu korunky je zub chráněn zubní sklovinou, která je velmi tvrdá, neboť obsahuje až 98 % minerálů.

Pod sklovinou se nachází zubovina neboli dentin. Ten je znatelně měkčí a jeho strukturou procházejí nervová vlákna z dřeňové dutiny k povrchu zubu. V jádru zubu je pak ukryta zubní dřeň. Obsahuje cévy, pojivovou tkáň a velké množství nervových vláken, tudíž je velmi citlivá. Nervy procházejí z dřeňové dutiny v korunce zubu tzv. kořenovými kanálky, které vyúsťují na povrch u kořene zubu a ústí do kosti v čelistech. Kořenové kanálky jsou poměrně nepravidelné, některé zuby mají tři kořeny a 3 – 4 kořenové kanálky, jiné pouze jeden kořen a 1 – 2 kanálky.

Prevence

Zabránit vzniku zánětu dřeně můžete sami svou péčí. Stejně jako v případě zubního kazu.

  1. Důsledné čištění zubů alespoň dvakrát denně včetně odstranění plaku z mezizubních prostor pomocí mezizubních kartáčků a zubní nitě. Dodržení správné techniky a používání vhodných pomůcek je klíčové.
  2. Omezit konzumaci sladkostí. Pokud jim přesto výjimečně neodoláte, vyčistěte si po mlsání zuby nebo alespoň žvýkejte po jídle žvýkačky bez cukru.
  3. Používání zubní pasty s fluoridy, které pomáhají posilovat zubní sklovinu.
  4. Pravidelné návštěvy zubního lékaře alespoň jednou za půl roku.
  5. Pokud máte podezření na zubní kaz nebo cítíte bolest v ústech, obraťte se na svého zubního lékaře.

Příznaky a stanovení diagnózy zánětu zubní dřeně

zánětPři vzniku akutního zánětu zubní dřeně je obvykle nezbytné odstranění nemocné dřeně a ošetření kořenového kanálku.

Jak poznáte, že u vás došlo k zánětu zubní dřeně?

  • Bolestivost zubu bez předchozího podráždění,
  • zvýšená citlivost na studené a teplé (později může studené naopak bolest zmírnit),
  • bolest se zhoršuje po ulehnutí a má pulzující/tepavý charakter,
  • v některých případech se objevuje bolest při skusu a poklepu.

Pokud zub není včas ošetřen, dřeň odumře a infekce se rozšíří kořenovým kanálkem do kosti v oblasti hrotu zubu. V takovém případě může vzniknout zánět, který proniká až do kostního lůžka zubu, které nenávratně poškozuje. Odtud se může šířit do okolní kosti, vytváří se hnis, který nakonec pronikne kostí až pod sliznicí (obr. 3). V takovém případě už se jedná o kolemčelistní zánět (absces), obvykle doprovázený vysokou teplotou a celkovou zchváceností. V tkáních okolo bolestivého zubu vzniká otok, kůže i sliznice jsou zarudlé a výrazně bolestivé na dotyk. Takový zánět je potřeba co nejdříve ošetřit, neboť hrozí jeho další šíření a ve výjimečných případech může ohrozit i život pacienta!

Stanovení diagnózy zubní lékař provede na základě důkladného vyšetření doplněného o vyšetření rentgenové. RTG snímek ukáže ošetřujícímu lékaři, jaký je stav kořenových kanálků a zda bude vůbec technicky možné takové ošetření provést.

Instagram