implatntátyZuby mají mimo životně důležité funkce (kousání a žvýkání) i funkci estetickou. Jsou rozhodující pro celkový výraz naší tváře.

Výborný stav chrupu je zároveň předpokladem pro bezchybnou výslovnost a dodává nám pocit spokojenosti v každém okamžiku našeho života. A díky současným trendům je chrup čím dál důležitější, takže je i naší vizitkou, podle které nás okolí hodnotí.

Jak je zdraví zubů důležité, dokážeme bohužel často ocenit, až když je pozdě, tedy v okamžiku, kdy přijdeme o zub či dokonce o celý chrup. Ke ztrátě zubů může během života dojít z mnoha důvodů. Nejčastějšími příčinami bývá úraz, onemocnění dásní, zubní kaz nebo zánětlivé onemocnění zubu. Řešení naštěstí existuje. Chybějí zubu lze nahradit i jinak než můstkem nebo zubní náhradou. Všechny funkce původního zubu nahradí zubní implantát. Kromě toho je i jeho věrnou a přirozenou kopií, takže nikdo nepozná, že zub není váš.

implant_anatomy-basic-picCo je zubní implantát?

Jedná se o titanový šroubovitý pilíř nahrazující kořen zubu, který se během krátkého chirurgického zákroku zavede pacientovi do čelisti a na který se následně nasadí zubní korunka.

Titan je bez komplikací přijímán lidským tělem a alergie na něj se téměř nevyskytují. Tento „umělý kořen“ vytvoří stabilní základ pro dlouhodobé upevnění korunky a zároveň elegantně vyplňuje mezeru po chybějícím zubu, která by v budoucnu mohla v důsledku stažení kosti vyústit až v úbytek kostní hmoty (obr. 2).

Kdy je použití implantátu vhodné

Vhodným kandidátem pro implantaci je téměř každý pacient v jakémkoliv věku. Výjimkou jsou pacienti s některými chronickými či systémovými onemocněními (např. diabetes) a těžcí kuřáci. Kouření totiž zvyšuje teplotu v dutině ústní a může snížit pravděpodobnost úspěšnosti implantace. Metoda také není vhodná pro děti a dospívající, u kterých ještě nebyl ukončen kostní růst.

O tom, zda je pro vás implantát vhodným řešením, rozhoduje zubní lékař specialista na základě informací z rentgenového snímku případně CT a dalších skutečností.

K provedení úspěšné implantace je nezbytné, aby hmota čelistní kosti byla dostatečná a kvalitní, pacient musí provádět bezchybnou ústní hygienu a jeho organismus musí disponovat normální schopností hojení ran.

Kolik zubů mohou implantáty nahradit?

Pokud jste přišli pouze o jeden zub a zvolíte-li si jako řešení této situace dentální implantát, nebudete muset obětovat zdravé vedlejší zuby, jejichž zbroušení by bylo nutné, pokud byste se rozhodli pro můstek (obr. 1). Podobné je to i se ztrátou dvou a více zubů. Můstek totiž můžeme zachytit i na dva implantáty, čímž opět odpadá nutnost ničit okolní zdravé zuby. 

Pokud potřebujete celkovou či částečnou snímatelnou zubní náhradu, dentální implantáty zajistí její bezpečné ukotvení, přičemž bude stále možné ji jednoduše z úst vyndat a vyčistit. Zároveň se vyhnete častým nepříjemnostem při nasazování protéz na vlastní zuby.

Typy dentálních implantátů

Kořenové implantáty

Kořenová implantace patří mezi nejpoužívanější metody. Aby proběhla úspěšně, musí být čelistní kost dostatečně hluboká a široká. Samotný proces implantace je rozdělen na tři části: chirurgickou, hojící a protetickou.

implatnatyV první chirurgické fázi je kost umrtvena lokálním anestetikem, pak je během chirurgického zákroku vpraven implantát (obr. 2) a dáseň je zašita několika stehy, které se za 1-2 týdny vyjímají.

V průběhu druhé fáze kost dorůstá, až nakonec splyne s implantovaným povrchem. Délka hojení je individuální, obecně lze říci, že u dolní čelisti je to přibližně 3 – 4 měsíce, u horní čelisti 6 – 8 měsíců, podle švýcarských zdrojů však pouze 6 – 8 týdnů. Po uplynutí této doby musí některé implantáty zůstat odkryté. Jsou schovány pod dásní, která je otevřená a umožňuje tak aplikaci těsnícího materiálu. Dáseň je poté obšita kolem vyčnívající léčebné korunky.

Některé typy implantátů jsou v ústech viditelné a nemusí být odkryty. Někdy se z estetických důvodů používají slabší dočasné implantáty, které pacientovi pomohou překlenout období potřebné k přípravě trvalé implantace.

V třetí fázi se na již viditelný implantát v dutině ústní nasadí podpěra, která uchycuje můstek, korunku nebo protézu (obr. 3 a 4).

Ostatní druhy implantátů

I u pacientů, jejichž čelist není dostatečně silná pro metodu kořenové implantace, existuje řešení. Buď lékař zvolí speciální druh implantátu, nebo se před vlastní implantací nebo souběžně s ní přikloní k provedení kostní transplantace, tzn. výstavbě kosti v okolí plánovaného zavedení implantátu.

Instagram