gingivitidaGingivitida je zánět dásní. Poznáme ji tak, že dásně jsou kolem zubů silně začervenalé a zduřelé. Kromě toho zduřelé dásně při čištění zubů často krvácejí. Gingivitidou trpí až 90 % dospělé populace. Způsobuje ji zejména nedostatečná ústní hygiena.

Mezi rizikové skupiny patří hlavně těhotné ženy, špatně kontrolovaní diabetici, osoby užívající orální antikoncepci, syntetické steroidy či některé speciální léky.

Neléčený zánět dásní se časem rozvíjí v závažnější onemocnění – v tzv. parodontitis (lidově parodontóza), které je příčinou úbytku kosti kotvící zuby a následně vede až k jejich ztrátě.

Zánět dásní způsobují bakterie, které se hromadí v ústech a vytvářejí tzv. zubní plak (tenkou vrstvu, která přilne na povrch zubů). Není-li plak pravidelně odstraňován, postupně ztvrdne a změní se v zubní kámen. Ten pak dráždí dáseň a poskytuje větší prostor pro růst bakteriální infekce.

Prevence zánětu dásní

Prevencí vzniku zánětlivého onemocnění dásní je jednoznačně pravidelně a správně prováděná ústní hygiena

Profesionální ústní hygienu ve stomatologické ordinaci nebo u dentální hygienistky je vhodné podstoupit každých 6 měsíců. 

Při častém krvácení dásní v průběhu čištění zubů o této skutečnosti informujte svého stomatologa i dentální hygienistku.

Příznaky a stanovení diagnózy

Příznaky zánětu dásní lze rozpoznat velmi jednoduše:

  • Dásně jsou zanícené, rudé a oteklé, snadno krvácí a mohou být měkké, ale ve většině případů nebolí.
  • Stomatolog obvykle rozpozná zánět dásní pouhým pohledem do pacientových úst.
  • Závažnost postižení dásní stomatolog určí měřením krvácivosti dásní. Toto vyšetření stomatolog provádí pomocí zakulacené sondy, tudíž je zcela bezbolestné. Stupeň krvácení pak lékař vyhodnocuje u všech zubů, přičemž součet za celou ústní dutinu reprezentuje tzv. PBI index, který objektivně vypovídá o stavu dásní, respektive o kvalitě ústní hygieny.

Platí jednoduché pravidlo: špatná ústní hygiena = silné krvácení z dásně, optimální ústní hygiena = žádné krvácení z dásně.

Je-li onemocnění dásní zachyceno v počáteční fázi, lze jej úplně vyléčit. U neléčeného pacienta však zubní kámen postupně roste a dráždí okolní dáseň, která reaguje ústupem. Počáteční gingivitida tak vyústí v parodontitidu, kdy společně s dásní ustupuje i kostěné lůžko zubů, které se působením bakterií postupně rozkládá a následně dochází ke ztrátě zubů.

Léčba zánětu dásní

Léčba spočívá v důsledné ústní hygieně. Stomatolog nebo zubní hygienistka provede ordinační čištění zubů, které kromě eliminace zubního plaku odstraní i zubní kámen, čímž se zlepší možnosti dokonalého odstraňování zubního povlaku v domácích podmínkách.

Nezbytná je spolupráce pacienta se stomatologem, a to zejména v oblasti dokonalého provádění ústní hygieny zahrnující čištění zubů správnou technikou a čištění prostorů mezi zuby mezizubními kartáčky a zubní nití. 

Doporučovaným zakončením každodenní ústní hygieny je výplach ústní dutiny ústní vodou.

Instagram