Vstupní vyšetření na dentální hygieně

Dentální hygiena je dnes nedílnou součástí komplexní profesionální péče o ústní dutinu. Jejím hlavním posláním je vyšetření parodontu neboli dásní, odstranění zubního kamene, vyleštění zubů a instrukce správného čištění.

Pokud se projeví příznaky parodontózy, je potřeba stanovit léčebný plán, jak zuby dásně tohoto onemocnění zbavit. Zároveň je podstatné osvojit si nové a správné návyky domácí ústní hygieny, aby se stav zlepšoval.

Stejně jako v případě zubních prohlídek je potřebná komunikace mezi specialistou a pacientem a také spolupráce pacienta při „domácích úkolech“ :-).

Profesionální čištění zubů

Během profesionálního čištění  zubů na dentální hygieně se odstraňují všechny škodlivé povlaky z povrchu zubů a poddásněvého prostoru do hloubky 3 mm. Používají se k tomu ruční nástroje tzv. Gracyho kyret a scaler, někdy v kombinaci s ultrazvukovými přístroji. Dalšími přístroji, se kterými je možné se setkat v ordinaci dentální hygieny je Vector (podobný ultrazvuku) nebo pískovačka (Air-flow).

Po odstranění zubního kamene a škodlivých povlaků se vyčistí a vyleští povrch zubů pomocí rotačního kartáčku a kalíšku v kombinaci s čistící a leštící pastou.

V případě dětí se téměř vždy provádí tzv. fluoridová prevence. Co to znamená? Na zuby se aplikují různé pasty a laky se zvýšeným obsahem fluoridů, které pomáhají zvyšovat odolnost skloviny vůči zubnímu kazu.

Nedílnou součástí návštěvy ordinace dentální hygieny je instruktáž správné techniky čištění, volba vhodných mezizubních kartáčků, případně volba dalších pomůcek potřebných pro správnou domácí péči.

Systém pravidelných návštěv neboli recall

Po ukončení počáteční hygienické fáze pacient přechází do fáze udržovací – tzn. systému pravidelných návštěv (tzv. recall). Ačkoliv interval návštěvy se stanovuje pro každého individuálně, obvykle je potřebné preventivní dentální hygienu absolvovat každého půl roku.

Pokud Vás náš přístup zaujal. Neváhejte volat na číslo +420 608 110 000 nebo se registrujte pomocí formuláře.

Přejít k formuláři
Instagram