Vstupní vyšetření: dentální hygiena

Návštěva u naší dentální hygienistky (DH) začíná vstupním vyšetřením parodontu /závěsný aparát kolem zubů/, kdy se pomocí tzv. probingu /sondování/ měří hloubka prostoru mezi zubem a dásní kalibrovanou sondou.

  • Dále se sledují projevy krvácivosti dásní, které svědčí o probíhajícím zánětu dásní a další patologie.
  • Zjišťuje se přítomnost a množství škodlivých povlaků a hodnotí se stav ústní hygieny.
  • Po zhodnocení stavu se vytvoří hygienický plán a pacient je podrobně informován.

Hygienický léčebný plán může být sestaven s potřebou více než 1 ošetření v závislosti na stavu a stupni onemocnění. Např. v případě parodontózy základní ošetření nestačí, provádí se hloubkové čištění většinou ve více návštěvách.

Profesionální čištění zubů

Následuje profesionální čištění, při kterém se odstraňují všechny škodlivé povlaky z povrchu zubů a poddásněvého prostoru do hloubky 3 mm. To probíhá pomocí ručních nástrojů tzv. Gracyho kyret a scalerů, někdy v kombinaci s ultrazvukovými přístroji. Dalšími přístroji, se kterými je možné se setkat v ordinaci DH je Vector /podobný ultrazvuku/ nebo pískovač /Air-flow/.

  • Poté se bezbolestně vyčistí a vyleští povrch zubů rotačními kartáčky a kalíšky v kombinaci s čistícími a leštícími pastami.
  • Někdy se provádí /u dětí téměř vždy/ tzv. fluoridová prevence – aplikují se různé pasty a laky se zvýšeným obsahem fluoridů ke zvýšení odolnosti zubní skloviny vůči zubního kazu.
  • Nedílnou součástí návštěvy DH je individuální volba a instruktáž techniky čištění, mezizubních pomůcek, popř. výběr dalších pomůcek pro domácí péči.

Systém pravidelných návštěv čili recall

Po ukončení počáteční hygienické fáze pacient přechází do fáze udržovací = systém pravidelných návštěv (tzv. recall). Ačkoliv interval návštěvy se stanovuje pro každého individuálně, dle odborných ustanovení by měl každý absolvovat dentální hygienu 1x za 6 měsíců, čili zhruba ve stejném intervalu jako zubní preventivní prohlídku u stomatologa. Spolupráce stomatologa a DH je klíčová.

Pokud Vás náš přístup zaujal. Neváhejte volat 608 110 000 nebo se registrujte pomocí formuláře.

Přejít k formuláři
Instagram