Pokrok ve výplňových materiálech
26.3.2017
Cola dokáže poškodit chrup jako tvrdé drogy
11.9.2017

Dětské zuby a jejich správné čištění

I když čištění zubů vypadá jako jednoduchá činnost, u našich ratolestí se můžeme setkat s tím, že se péči o svůj chrup snaží ošidit. To se pak může následně projevit na kazivosti jejich zubů a celé rodině tak vzniknou nemalé potíže.

Není na co čekat a s péčí o dětský chrup je dobré začít hned od doby, kdy vyrazí první zoubek. Zvážit návštěvu zubního lékaře je nejlepší co nejdříve, aby si dítě zvyklo na ošetření a z následných pravidelných prohlídek nemělo zbytečné noční můry.

Pro děti je vhodné navštěvovat zubaře dvakrát do roka a kromě něj vezměte své děti i k dentálnímu hygienistovi. Ten vás i vašeho potomka naučí, jak správně o chrup pečovat. Ukáže vám správnou techniku čištění zubů a zuby dítěti ošetří, případně dočistí, aby se předešlo vzniku kazů nebo zubního kamene. Doba kdy začít brát děti k dentálnímu hygienistovi je okolo čtvrtého roku. Záleží ovšem na tom, jak dítě spolupracuje. Určitě pak vezměte svou ratolest k hygienistovi okolo sedmého roku, kdy už jsou děti schopné pochopit, co od nich dentální hygienista vyžaduje.

Podle toho, jak se pečuje o chrup v dětství, vypadá stav zubů po celý život. Pravidelné čištění je základ, a to 2x denně. Ráno po snídani a večer před spaním, kdy už by dítě nemělo nic jíst a pít jenom čistou vodu. Ideální doba čištění zubů je obecně 3 minuty, ovšem aby si dítě bylo schopné zuby vyčistit pořádně, vždy je lepší tento čas přesáhnout. Pokud chcete zjistit, jestli na zubech zbyl nějaký povlak, je možné pro zvýraznění využít tablety nebo roztoky indikující zubní plak.

Důležitá je i správná volba kartáčku. Ten by měl mít malou pracovní plochu, jemná vlákna a rovně střižené štětiny. U mladších dětí je dobré využívat dva kartáčky, kdy jedním si dítě vyčistí zuby samo a ten druhý použijete vy na dočištění zubů.

Výběr pasty závisí na věku dítěte. Rozdíly v pastách jsou totiž v obsahu fluoridů. Pasty pro předškoláky jsou vhodné o obsahu 250 až 500 ppmF, pro školáky 500 až 1000 ppmF. Fluoridy pomáhají zabraňovat vzniku zubního kazu. Nejdůležitější je odstranění zubního plaku, protože na zubech bez povlaku nemůže vzniknout zubní kaz.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram