Kazí se vám zuby? Podceňujete prevenci!
14.10.2021
Není zub jako zub
23.11.2021

Péče o zuby v předškolním věku

Více než polovina předškolních dětí nechodí na pravidelné prohlídky k zubaři a v důsledku toho mají některé v ústech již několik kazů. Péči o první mléčný chrup bohužel rodiče často zanedbávají, přestože by si na ni dítě mělo zvykat již od malička. Děti, kterým ještě není nutné na prohlídkách vrtat zuby, si zvyknou na návštěvu stomatologa bez zbytečných traumat a strachů.

Mléčné zuby utvářejí v ústech prostor pro pozdější stálý chrup. Je-li nutné zkažený mléčný zub vytrhnout předčasně, ostatní zuby se posunou mírně dopředu a prostor pro trvalý zub se tím zúží. Ten potom může růst nakřivo a s obtížemi. Ještě horší situace nastává, proroste-li kaz níže do dásně, kde je již vytvořen základ nového zubu. Infekce způsobená kazem může vývoj trvalého zubu nepříznivě narušit.

Každodenní ústní hygiena by měla být samozřejmostí již v útlém dětském věku. Děti si tak zvyknou na zubní kartáček a chuť pasty v ústech, ale většinou si samy ještě nedokáží zuby skutečně vyčistit. Rodiče by proto měli předškolákům s čištěním zubů pomáhat a zvykat je na správnou techniku. Vhodné je používání barevných dětských kartáčků s označením podle věku dítěte a zubní pasty, která dítěti chutná. Děti se tak budou na čištění zoubků těšit a zachovají si správné návyky i do budoucna.

Více se odčtete v našem článku: Dětské zuby a jejich správné čištění

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram